single

Zalety, wady i pułapki pracy w domu

Zaleta a wady?

Przede wszystkim samodzielnie wyznaczamy sobie czas pracy, nikt go nie kontroluje poza nami. To zaleta pracy w domu, nikt nie lubi jak mówi mu się co ma robić i kiedy. A tego nie trzeba się obawiać pracując w domu. Jednak z drugiej strony może być to wada, ponieważ nikt nie będzie oceniał wykonywanej pracy, a jednocześnie nie będzie także nadzoru, dlatego konieczna jest działanie, które będzie związane z pewną własną motywacją, tak by rzeczywiście zajmować się pracą. Zaleta jest również to, że samodzielnie decyduje się o tym ile się zarabia. W zależności od tego ile się weźmie się zleceń tyle również będzie można zarobić. Dlatego to na pewno duża zaleta takiej formy pracy i warto z niej skorzystać, pod warunkiem, że będziemy w stanie te zlecenia brać, tak by odpowiednio zarobić.

Nie ma tutaj bowiem stabilności i stałego zarobku jak przy pracy na etat. Praca w domu to również możliwość samodzielnego zarządzania ubezpieczeniem, szukania rozwiązań, dzięki którym będzie można w jakieś mierze ograniczać te koszty jakie bezpośrednio będą związane z biurokratyczna machiną państwa. Dla wielu osób zaleta będzie również to, że można samodzielnie decydować o tym jakie będą godziny pracy. Już nie trzeba każdego dnia zrywać się rano, by na określoną godzinę dotrzeć do biura. Prace zaczyna się i kończy dokładnie w określonej porze, kiedy nam będzie to odpowiadało.

Jak efektywnie pracować w domu

Jednak z drugiej strony trzeba pamiętać, że w domu jest wiele takich elementów, które będą nas rozpraszać i to istotny problem, ponieważ może utrudniać należyte wykonywanie zadań. Jeśli ktoś nie będzie miał własnej samodyscypliny to trudno będzie się kontrolować a co za tym idzie trudno będzie wykonywać prace na wysokim poziomie. W domu jest telewizor, będzie zakus do tego, by więcej odpocząć niż pod czujnym okiem pracodawcy, który będzie kontrolował czas naszej przerwy.

Pułapki – jak sobie z nimi radzić

W pracy w domu będziemy mieli wiele różnych pułapek, które będą utrudniały wykonywanie tej pracy na odpowiednim poziomie i w odpowiednim tempie. Dlatego przede wszystkim trzeba umieć narzucić sobie dyscyplinę. Jeśli pojawiają się zakusy na przerwę trzeba ustalić sobie zasady, kiedy rzeczywiście taka przerwa będzie nam się należeć. Trzeba również poprawić sobie również wiedzę odnośnie kwestii formalnych związanych między innymi z ubezpieczeniem zdrowotnym czy podatkami. Zawsze trzeba bowiem działać zgodnie z prawem.

Nie da się jednoznacznie określić czy praca w domu będzie dobra czy zła, ponieważ każda taka praca ma swoją specyfikę i określone warunki, o których będzie trzeba pamiętać. Każdy człowiek jest również inny i jeden potrzebuje więcej swobody, inny będzie potrzebował kontroli, by rzeczywiście skutecznie skupić się na pracy. To jak będziemy swoje zadania wykonywać będzie więc uzależnione od indywidualnych predyspozycji. Jednak wydaje się, że warto pracy w domu spróbować i indywidualnie ocenić, czy ktoś się w niej dobrze czuje. Jeśli tak będzie to można myśleć o jej wykonywaniu. Jeśli ktoś będzie źle się czuł w takim charakterze pracy to będzie mógł z tej formy zatrudnienia zrezygnować i wróci do normalnej pracy. Ostatecznie więc wiele zależy od predyspozycji oraz zawodowych oczekiwań jakie będzie miał każdy człowiek.