single

E-handel - czyli jak rozpocząć sprzedaż w handlu internetowym?

Co to jest e-handel?

Inaczej jest to handel elektroniczny, który opiera się na zakupie i sprzedaży produktów z pomocą urządzeń elektronicznych. Ze względów praktycznych przyjmuje się, że jest to dokonywanie transakcji online, a więc przy wykorzystywaniu internetu. Najczęściej tego rodzaju transakcje realizuje się przed sklepy internetowe, których na naszym krajowym rynku działa już ponad 20 tysięcy. Dlatego pomijając kwestię e-handlu trzeba skupić się na takiej działalności. Najczęściej bowiem między pojęciem e-commerce a e-sklep stawia się znak równości.

Chcę prowadzić e-handel - od czego zacząć?

Jak można zacząć działalność w e-handlu? Na tak postawione pytanie odpowiedź nasuwa się sama – od początku. Na początku najważniejszy będzie zawsze pomysł, który u podstaw prowadzonej działalności będzie się znajdował. A więc trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie – czym chcemy handlować?

Odpowiedź na to pytanie jednak nie będzie takie proste. Trzeba mieć przegląd sytuacji na rynku i precyzować sobie dalsze kroki i działania. Jaki asortyment będzie w sklepie? Czy mamy coś wspólnego z tego rodzaju produktami, czy sprzedawane produkty są nam znane, czy coś o nich wiemy. Przede wszystkim zakłada się, że powinno się wybierać taki asortyment, który będzie bliski temu co do tej pory się robiło.

Biznes w internecie

E-handel - czy znam konkurencję?

Jeśli już wiadomo co ma być sprzedawane to trzeba zapoznać się z potencjalną konkurencją na rynku. Oczywiście nie można od razu rezygnować ze sprzedaży, jeśli ktoś już ma taka ofertę. Jeśli jednak sklepów o takim samym asortymencie jest już bardzo wiele to trzeba się zastanowić czy warto taka działalność podejmować. Czy konkurencja nie będzie zbyt duża? Obecnie powstaje bardzo wiele sklepów, które maja przeróżny asortyment. Dlatego warto dobrze przemyśleć sobie własną strategię działania. Obecne czasy bowiem sprzyjają przygotowywaniu spersonalizowanej oferty dopasowanej do klienta. Sukcesy odnoszą sklepy, które dają klientom duży wybór i indywidualizują produkty, tak by klient miał wrażenie, że otrzymuje dokładnie to czego potrzebuje. Dużym powodzeniem cieszą się sklepy, gdzie oferowane są zindywidualizowane produkty, które mają charakter niepowtarzalny.

E-handel a zarobki

Jeśli uda się rozważyć pewne kwestie trzeba również zastanowić się jak wiele będzie można zarobić na takim sklepie. To ogólne pytanie, jednak zacząć można od sprawdzenia marży, jaką będzie można na dany produkt nałożyć. Nie trzeba robić dużych obliczeń, by mniej więcej zorientować się jak dużo można zarobić. Przy marży 20% trzeba sprzedać produkty za 10000 by zarobić 2000 złotych.. Jednak kwota ta nie oznacza czystego zarobku. Trzeba jeszcze zapłacić ZUS, podatki, opłacić biuro czy pracowników. E-handel tak samo jak każdy handel opiera się więc na marży. Trzeba będzie obracać dużymi kwotami i dużą ilością produktów, by można było mówić o zysku. Do uzyskania godziwej pensji po zapłaceniu wszystkich kosztów będzie trzeba wygenerować wysoką sprzedaż i wtedy można będzie mówić o zyskach.