single

Jak zmotywować się do pracy? – 10 pomysłów

Brak należytej motywacji do pracy nie tylko uniemożliwia bycie kreatywnymi i efektywnymi, ale także nie pozwala być spełnionym pracownikiem. Znalezienie tego co będzie nas stymulować może pomóc w osiąganiu zawodowego sukcesu. Przygotowanie planu dnia, wyznaczenie celów, dobra kontakty z innymi – to motywatory, z których można korzystać

1. Określanie celów i dążenie do ich realizacji

Nic nie motywuje tak bardzo jak realizowanie swoich konkretnych zamierzeń. Praca która przynosi efekty sprawi radość i będzie zachęcać do dalszej pracy. Rozpoznanie i nazwanie oczekiwań pomoże zawodowo się rozwinąć.

2. Planowanie

Jednak samo wyznaczenie celów to nie wszystko. Trzeba również ułożyć sobie plan, w ramach którego będziemy chcieli realizować kolejne zadania. Musimy mieć możliwość wykonywania wszystkich kolejnych zadań jedno za drugim sprawdzając regularnie ile udało się osiągnąć.

3. Poznawanie biografii inspirujących ludzi

Motywacji można szukać w osobach z historii świata, które były w stanie wiele osiągnąć. Losy takich osób mogą być często inspiracją i pokazem tego, że można spełniać marzenia.

4. Motywacja cytatami

Cytaty odgrywają istotną rolę w poszukiwaniu motywacji. Zdarza się, że jedno zdanie będzie w stanie zmobilizować nas do działania i wytężonej pracy nawet gdy będzie trudno, inspirujące złote myśli zapisać można w kalendarzu czy na małych karteczkach przyczepianych do tablicy nad biurkiem.

5. Dobre relacje ze współpracownikami

Miła atmosfera w pracy sprawi, że będziemy mieli ochotę by działać. Zespół ludzi którzy chcą i potrafią współpracować bardzo wiele może osiągać.

Plan działania w pracy

6. Asertywność

Jeśli w pracy są osoby które działają demotywująco to trzeba umieć z nimi rozmawiać. Najważniejsze będzie postawienie na asertywność. Jeśli taki demotywujący pracownik będzie miał dla nas zgryźliwe komentarze trzeba reagować na to spokojnie.

7. Zmiana sposobu myślenia

Sukces to przede wszystkim to jak pracuje głowa. Wiara we własne siły i nieco optymizmu może nam pomagać w osiąganiu zamierzonego celu. Przestańmy więc pisać mroczne scenariusze i wierzmy w swoje możliwości.

8. Ciągła nauka

Wiara we własne siły powinna mieć oparcie w wiedzy oraz umiejętnościach jakie mamy. Aby w zawodową przyszłość patrzeć z nadzieja trzeba poszerzać swoje możliwości, budować większe kwalifikacje

9. Unikanie tego, co rozprasza

Ciągle korzystanie z telefonu czy portali społecznościowych nie pozwoli efektywnie wykonywać pracy. Trzeba więc rezygnować z takich czynności, które będą odwracać nasza uwagę. Robimy to co jest rzeczywiście ważne.

10. Nagrody za dobrze wykonane zadania

Po tym jak sprawnie wykona się plan można wybrać się do kina czy na zakupy. Robimy to co będzie sprawiać przyjemność. Niewielkie, ale miłe nagrody jakie będziemy sobie przyznawać są skuteczną szansą na motywację. Będą również do działania mobilizować pochwały oraz uznanie w oczach przełożonych, skuteczne motywatory to również wdzięczność i życzliwość kolegów z pracy czy klientów. Jeśli widzimy, że praca daje efekty to będziemy chcieli ją wykonywać.