single

Jak pracować produktywnie

Większość z nas jest notorycznie zajęta. Ciągle siedzimy w pracy lub o niej myślimy. W naszej głowie cały czas pojawiają się myśli "nie mam czasu na przyjemności". Większość z nas już bardzo długi czas nie było na wakacjach. Należy jednak pamiętać, że długie godziny spędzone w pracy lub przy komputerze nie zawsze oznaczają, że jesteśmy super produktywni. Jak zwiększyć wydajność pracy i produktywność? 

Jedź na wakacje

Zmęczona głowa nie pracuje tak dobrze jak głowa wypoczęta. Kiedy jesteśmy niewyspani lub zmęczeni długimi godzinami pracy, wykonujemy zadania nam wyznaczone w sposób powolny. Dużo bardziej się męczymy i nie jesteśmy tak kreatywni. Uwierz mi, po wakacjach czynności, które teraz wykonujesz w kilka godzin, zajmą Ci dużo mniej czasu. 

Wyśpij się 

Mechanizm jest ten sam co w punkcie pierwszym. Skoro twoje myśli to jedynie "jak mi się chce spać", "dajcie mi kawy", "jak wrócę do domu to wracam do łóżka", to nie ma szans żebyś pracował produktywnie. Jeśli musisz wcześniej wstać to nie kładź się do łóżka o dwunastej w nocy tylko dużo wcześniej. A jeśli brakuje Ci energii w ciągu dnia, możesz przecież iść na trzydziestominutową drzemkę, zamiast pić kolejną kawę. Świat się od tego nie zawali, a Ty swoje pół godziny odrobisz pracując bardziej efektywnie. 

Rób listę zadań

Lista zadań jest jak mapa, która ma prowadzić Cię do celu. Gdy wybierasz się w podróż w nieznane musisz mieć włączoną nawigację. Dlaczego więc zaczynając swój dzień pracy, nie robisz listy zadań? Taka lista będzie prowadziła Cię przez Twój dzień, a także wyznaczy priorytety. Pomoże Ci także w większym skupieniu się na rzeczach ważnych. Kiedy nie wiesz co robić, odkładasz coś na później. Włączasz Facebook'a i po prostu go przeglądasz zamiast pracować. To nie jest produktywne. Lista zadań ma jeszcze jeden bardzo ważny plus. Skreślanie kolejnych wykonanych zadań daje niesamowitą satysfakcję. Gdy zaczniesz odrazu pozytywnie uzależnisz się od wykonywania i skreślania kolejnych zadań. Zobaczysz, że będzie ich coraz więcej.