single

Home office – dlaczego warto pracować w domu?

Informatycy, architekci czy copywriterzy – to przykłady takich osób, które mogą wykonywać pracę zdalnie. Jak pokazuje nam badanie wykonywane przez firmę Softchoice, aż około 85% pracowników biurowych z Ameryki Północnej oczekuje od pracodawców uzyskania dostępu do technologii, które pozwolą na wykonywanie pracy poza biurem.

Praca zdalna to dobre rozwiązanie dla osób, które będą zdyscyplinowane i maja odpowiednią motywację. Choć wykonywanie zadań zawodowych w domu pozbawia nas możliwości nawiązywania relacji ze współpracownikami to jednak liczne będą tego korzyści.

Pracuje wtedy kiedy chce

Jeśli ktoś chce samodzielnie decydować o tym, kiedy i jak długo zajmuje się aktywnością zawodową to właśnie taka forma pracy będzie dla niego odpowiednia. Telepracownik może wykonywać zadania służbowe niezależnie od tego gdzie się znajduje. Zyskać można możliwość podejmowania pracy właśnie wtedy kiedy będzie się najbardziej efektywnym.

Nie traci się czasu na dojazdy

Niekorzystne połączenia autobusowe do biura to problem, który może sprawić, że każdego dnia na dojazdy do pracy będzie się traciło wiele czasu. Można tego uniknąć, gdy pracuje się w domu. Uniknie się także korków, które trzeba omijać, gdy będzie chciało się samodzielnie docierać do pracy swoim samochodem. Z tym także wiąże się nie tylko kwestia związana z oszczędnością czasu, ale również oszczędności pieniędzy jakie trzeba wydawać na to, by do pracy dojechać.

Aranżacja domowego biura

Unikamy zwolnienia przy chorobie

Niektóre problemy zdrowotne mogą utrudniać nam dotarcie do pracy, ale nie koniecznie będą utrudniać nam wykonywanie firmowych zajęć np. gdy ktoś zajmuje się tworzeniem programów komputerowych. Jeśli ktoś pracuje z domu dalej będzie mógł zajmować się swoimi zadaniami i jego zarobki nie będą mniejsze. Tak się dzieje, gdy jest się na zwolnieniu, wtedy to zarobek spada do 80% wynagrodzenia.

Samodzielnie aranżujesz biuro

Skoncentrowanie się przez kilka godzin w pomieszczeniach, w których znajduje się wiele osób może być bardzo trudne, szczególnie gdy ktoś jest wrażliwy. Dlatego właśnie jeśli ktoś pracuje w domu to sam decyduje o tym w jakich warunkach będzie się znajdował i odpowiada za organizacje swojego miejsca pracy.

Jak rozliczać pracę w domu?

Pracę zdalną będzie można wykonywać na podstawie umowy o pracę albo w ramach kontraktów cywilnoprawnych. Zlecenie daje nam większą swobodę, nie trzeba stosować się do poleceń przełożonych, a w szczególnych przypadkach można zadania powierzać również osobie trzeciej. Osoba pracują na podstawie umowy zlecenie ma stawkę minimalna godzinowa, dlatego o wysokość zarobków nie trzeba się aż tak obawiać. Oprócz tego obecnie te umowy są również oskładkowane, dlatego jeśli ktoś tak pracuje to będzie miał opłacany ZUS, pobierana będzie rzecz jasna także zaliczka na podatek dochodowy. W przypadku, gdy wykonuje się pracę zdalną nie będzie można zwiększać kosztów np. z tytułu dojazdów do pracy i nie będzie szans na obniżenie podatkowej zaliczki jaką będzie się płaciło.