single

Praca z domu – hit czy kit?

Dla niektórych będzie to najgorsza z możliwych sytuacjach, gdy w uszach dzwoni cisza, nie ma z kim rozmawiać o pomysłach, a dodatkowo jest problem z odpowiednim mobilizowaniem się do pracy, w końcu zawsze jest coś bardziej interesującego do zrobienia. W efekcie godziny pracy zaczynają się wydłużać w nieskończoność i dzieje się tak, że praca zlewa się z życiem prywatnym.

Dla innych będzie to praca marzenie, bez stania w korkach, efektywna a jednocześnie pozwalająca na zachowanie należytego bilansu między pracą a życiem.

Ideał…

Jedna z amerykańskich kampanii zachęca do tego, by pracodawcy wprowadzali piątki jako dni pracy zdalnej dla wszystkich pracowników. Podkreśla się przy tym same plusy takiej właśnie pracy w domu. Argumentem trafiającym do pracodawców i do pracowników jest to, że osoba, która pracuje z domu będzie dużo bardziej wydajna niż osoba, która pracuje w biurze. Niektóre badania podają, że osoby pracujące w domu mogą nawet oddać swoją podwyżkę czy premię, by pracować w domu przynajmniej od czasu do czasu. To forma bardzo atrakcyjna przede wszystkim dla rodziców, którzy nie zawsze mogą posłać dziecko do przedszkola czy szkoły a nie chcą od razu brać urlopu.

Praca z domu to również oszczędność czasu. Niestety większość z nas poświęca każdego dnia czas na dojazd do pracy przynajmniej kilkadziesiąt minut. Co więcej w korku czy tłoku co sprawia, że taka podróż nie jest zbyt przyjemna. Dlatego możliwość nastawienia budzika 10 minut przed rozpoczęciem pracy to wyjątkowo komfortowa sytuacja. Pracując w domu możemy dużo lepiej zadbać również o balans między życiem prywatnym a praca. Nie ma poczucia, że cały dzień spędza się w mało przytulnym biurze. W domu będziemy bardziej zrelaksowani będzie szansa na to, by więcej czasu poświęcić rodzinie.

Predyspozycje do pracy w domu

Koszmar?

Jednak praca w domu ma również swoje ciemniejsze strony. Szczególnie może być to problemowe dla osób, które chętnie pracują w zespołach i cenią sobie możliwość rozmawiania o rożnych pomysłach innymi osobami, cenią sobie również biurowe rozmowy przy symbolicznej kawie. Pracują w domu będziemy z pracy i życia firmy nieco wyłączeni.

Praca zdalna nie jest także dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie potrafią motywować się do pracy. Godziny jakie spędzimy w domu na chodzeniu z kąta w kąt będą oczywiście godzinami straconymi, dlatego będzie trzeba spędzać w pracy coraz więcej czasu i okaże się, że nie będzie relaksu, ale pojawi się zdenerwowanie i pewne zaburzenie normalnego rodzinnego życia w domu.

Złoty środek

Przede wszystkim trzeba będzie zorganizować się bardzo dobrze do takiej pracy i mieć ku temu również odpowiednie predyspozycje. Wykonanie takiej pracy nie jest prostym zadaniem, dlatego jeśli ktoś chce ja realizować powinien umieć motywować się do pracy, musi również zaplanować sobie zadania jakie są do wykonania i w miarę możliwość trzymać się harmonogramu. Nie wykonujemy pracy w piżamie w łóżku, ponieważ to na pewno nie będzie sprzyjać wykonywaniu firmowych zadań. Trzeba przygotować się do pracy w domu tak, by nie było wstyd otworzyć drzwi do domu, gdy ktoś się pojawi.